Results for 'Na Język I. Prawdę'

990 found
Order:
  1. Tadeusz Szubka.Najnowsze Poglądy Michaela Dummetta & Na Język I. Prawdę - 2004 - Studia Semiotyczne 25:143.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Najnowsze poglądy Michaela dummetta na język I prawdę.C. Martfnez, U. Rivas, L. Yillegas-Forero & B. McGuinness - forthcoming - Studia Semiotyczne.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3. Najnowsze poglądy Michaela Dummetta na język i prawdę.Tadeusz Szubka - 2004 - Studia Semiotyczne 25:143-163.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4. Sztuka, język i milczenie na podstawie filozofii Ludwiga Wittgensteina oraz powieści Iris Murdoch W sieci .Anna Głąb - 2014 - Analiza I Egzystencja 27:147-174.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  5. Felicjan Antoni Kozłowski – pierwszy tłumacz dialogów Platona na język polski.Tomasz Mróz - 2011 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 56.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  8
    Litery i figury jako język formalny logiki.Claude Caudin - 1990 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica 7:19-32.
    Rozwój logiki był możliwy dzięki stworzeniu języka formalnego, którego symbolika była ciągle doskonalona. Autor artykułu analizuje przyczyny dostarczania przez alfabet znaków (symboli) oznaczających elementy, na których dokonuje się operacji logicznych. W pierwszej części rozpatruje użycie symboli alfabetycznych. Alfabet (jako zbiór liter ) tworzy kod o charakterze fonetycznym. Wykorzystanie notacji alfabetycznej łączy się z defonetyzacją alfabetu. W drugiej części autor odwołuje się do dążeń Fregego, przekonanego, że język może być wyłącznie pismem. Jednak niepowodzenie w konstruowaniu grafów całkowicie adekwatnych do potrzeb (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7. Język emocji a język ironii w pragmatyce eksperymentalnej.Katarzyna Bromberek-Dyzman - 2011 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 5.
    Interakcje na styku język-emocje pozostają w pragmatyce językoznawczej swoistego rodzaju „terra incognita”. Jednak emocje, postawy emocjonalne stanowią esencję codziennej komunikacji. Wydaje się więc, że zbadanie mechanizmów towarzyszących komunikowaniu i przetwarzaniu komunikatów wyrażających postawy emocjonalnie, szczególnie na poziomie mózg/umysł, pozwoli lepiej poznać i zrozumieć jak emocje i język wzajemnie na siebie oddziałują. W artykule omówiono interdyscyplinarną perspektywę badawczą jaką oferuje pragmatyka eksperymentalna i neuropragmatyka w badaniu interakcji towarzyszących komunikowaniu treści emocjonalnych za pomocą językowych środków wyrazu. Zarówno eksplicytne i implicytne, (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  12
    „Nie ma potrzeby...”. Język sąsiada W krajobrazie językowym pogranicza polsko-czeskiego – analiza porównawcza kudowy zdroju I náchodu Z uwzględnieniem opinii ich mieszkańców. [REVIEW]Anna Karmowska - 2021 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 26:21-37.
    W artykule zaprezentowano wyniki analizy porównawczej krajobrazu językowego dwóch miejscowości położonych na pograniczu polsko--czeskim: Kudowy Zdroju oraz Náchodu, mającej na celu ustalenie, w jaki sposób kreowane są dwie płaszczyzny językowe: odgórna i oddolna. Dane te umożliwią także ocenę zachowania samych mieszkańców i określenie ich stosunku do języka sąsiada. W artykule zwrócono również uwagę na to, która strategia komunikowania się jest atrakcyjniejsza dla obu nacji – czy współcześnie komunikacja zmierza ku ogólnej globalizacji, a dominującym językiem staje się lingua franca – (...) angielski, czy może przygraniczność wpływa na rozwój wielojęzyczności receptywnej. (shrink)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  11
    Uniwersalia, język, ontologia.Ryszard Kleszcz - 1990 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica 7:75-84.
    Znany w tradycji filozoficznej spór o uniwersalia, żywy zwłaszcza w okresie średniowiecza, ma aspekt teoriopoznawczy, ontologiczny i logiczny. Aktualny jest on także współcześnie, zaś pewne dociekania w zakresie filozofii matematyki nawiązują do klasycznych stanowisk, tj. realizmu, konceptualizmu i nominalizmu. Ważna płaszczyzna tego sporu wydaje się znajdować na gruncie wspólnym dla logiki i ontologii. Problematyka ta dyskutowana była w szkole lwowsko-warszawskiej m. in. przez Leśniewskiego, Kotarbińskiego i Ajdukiewicza. Leśniewski i Kotarbiński byli przy tym stanowczymi zwolennikami nominalizmu. Znajdujemy u nich dowody wykazujące, (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10.  16
    Język ruchu Gaga jako wyraz ukrytej dynamiki emocji.Paulina Zarębska - 2022 - Roczniki Filozoficzne 70 (3):85-107.
    W ramach badań nad emocjami w tańcu naukowcy koncentrują się głównie na ich ruchowej ekspresji. Niniejszy artykuł traktuje o konceptualizacji emocji w specyficznej praktyce ruchu — języku ruchu Gaga, stworzonej przez izraelskiego choreografa Ohada Naharina, która jest oparta na ruchowej interpretacji werbalnych instrukcji podczas improwizacji tanecznej. System werbalnej komunikacji odgrywa istotną rolę w praktyce Gaga. Emocje w ruchowych wskazówkach funkcjonują implicite i są ważnym elementem pracy z ruchem i ciałem tancerzy. Istotne w refleksji o funkcjonowaniu emocji w języku Gaga są (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11. Sposób na filozofię. Kluczowe zagadnienia z dydaktyki przedmiotowej.Jacek Grzybowski, Agnieszka Jaworska, Anna Kazimierczak-Kucharska, Agnieszka Norwa, Andrzej Waleszczyński & Sabina Lucyna Zalewska - 2016 - Warszawa, Polska: Liberi Libri.
    SPIS TREŚCI Ryszard Moń Wstęp -/- Rozdział 1: Lękam się świata bez filozofii. O nieodzowności humanistyki w dobie techniki i globalizacji -/- 1.1 Konieczność filozofii 1.2 Narodziny sztuk wyzwolonych 1.3 Uniwersytet domem humanistyki 1.4 Upadek humanistyki 1.5 Uniwersytet – biznes i korporacyjna logika 1.6 Kognitywny kapitalizm 1.7 Złowroga moc etatyzmu 1.8 Pragmatyzm a ideały kształcenia 1.9 Demokracja – dialog, kultura, światopogląd 1.10 Humanistyka na straży demokracji 1.11 Edukacja filozoficzna w szkole 1.12 Podsumowanie – filozofia jako fundament -/- Rozdział 2: Czy (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12. (1 other version)Tārīkh-i jamāliyāt.Nāṣīr Nāṣir - 1962
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13.  8
    Sztuka jako język ubogacający homo oecumenicus w budowaniu jedności w wielości.Adam Palion - 2023 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 29 (3):51-64.
    Rozumienie sztuki w chrześcijaństwie nie jest jednolite. Kościoły różnie podchodzą do tej kwestii, tłumacząc się przestrzeganiem II przykazania dekalogu (Wj 20, 3–4). Ważne tu jest jednak podejście do danego dzieła sztuki: czy patrzymy na nie jako na obraz Boży, czy raczej jako na okno do transcendencji. Spotkanie ze sztuką opiera się na trzech płaszczyznach: na intencji autora, intencji dzieła i intencji odbiorcy. W bogactwie różnorodności ekumenicznej sztuka jest jak symbol, który stał się narzędziem umożliwiającym dostęp do Boga i całej rzeczywistości (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  7
    W czerwonej Hiszpanii Ksawerego Pruszyńskiego – polskie i hiszpańskie konteksty lektury.Małgorzata Gaszyńska-Magiera - 2022 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica 65 (2):45-60.
    Zbiór reportaży z wojny domowej w Hiszpanii pt. W czerwonej Hiszpanii Ksawerego Pruszyńskiego, został wydany po raz pierwszy w 1937 roku, a jego pierwszy przekład na język hiszpański opublikowano 70 lat później. Artykuł podejmuje problematykę kontekstów odbioru tej książki w różnym czasie i w różnych przestrzeniach kulturowych, czyli w Polsce międzywojennej i w okresie powojennym oraz w Hiszpanii u progu XXI wieku.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15.  12
    Dwie koncepcje przebaczenia. Przebaczenie jako warunek i jako element procesu naprawy stosunków międzyludzkich.Elżbieta Trepkowska - 2009 - Etyka 42:121-135.
    W artykule argumentuję, że przedstawianie przebaczenia jako jednorazowego aktu, w którym ofiara decyduje się zaprzestać żywienia urazy do krzywdziciela, jest nadmiernym uproszczeniem. W moim ujęciu przebaczenie jest wieloaspektowym i różnorodnym procesem, który może przybierać rożne formy. Wybaczenie jednostronne jest procesem godzenia się ofiary z wyrządzoną jej krzywdą, przebiegającym na płaszczyznach poznawczej i emocjonalnej, który prowadzi do postawy otwartości na krzywdziciela. Jako proces dwustronny wybaczenie jest elementem naprawy relacji krzywdziciela z ofiarą, który wymaga współpracy i wzajemnego szacunku obu zaangażowanych osób. Jeśli (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  9
    Prawda i post-prawda. Warstwowe pojęcie prawdy.Renata Ziemińska - 2024 - Roczniki Filozoficzne 72 (2):277-291.
    Artykuł konfrontuje stanowisko Stanisława Judyckiego na temat prawdy ze zjawiskiem post-prawdy. Stanisław Judycki broni koncepcji prawdy radykalnie obiektywnej, lokalizując nośniki prawdziwości w boskim umyśle. Słabą stroną takiego stanowiska jest między innymi brak wyjaśnienia zjawiska post-prawdy. Autorka twierdzi, że trzeba odróżnić prawdę idealną i prawdę społeczną, ponieważ post-prawda jest generowana na poziomie prawdy społecznej i żywi się brakiem rozróżnienia tych dwu warstw. Zjawisko post-prawdy wyjaśnia się na gruncie konsensualnej teorii prawdy (Bufacchi 2021) jako konstruowanie alternatywnego konsensusu, które odbywa się (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17.  24
    Żałobny pątnik: Roland Barthes, śmierć, pustka i literatura.Kajetan Maria Jaksender - 2010 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 16:77-87.
    Esej jest próbą przybliżenia ostatniej książki napisanej przez Rolanda Barthesa, która została właśnie przełożona na język polski. W dzienniku pisanym po śmierci matki, a zatytułowanym znamiennie Dziennikiem żałobnym, Barthes porusza kwestie żałoby, melancholii, depresji, odnosząc się zarówno do siebie i własnej straty, jak i podejmując dyskusję z Freudem, Lacanem czy psychoanalizą, zadając sobie przy tym pytanie, czy żałobnik po śmierci ukochanej osoby w ogóle chce wychodzić z żałoby i czy ma do tego jakiekolwiek prawo. Jest tu zatem ukazana ciekawa (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18. Mistyczna miłość platoniczna według Leonego Ebreo i Eliasa Canettiego.Jadwiga Clea Moreno-Szypowska - 2024 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 30 (4):209-230.
    Jehuda ben Isaak Abrabanel, znany jako Leone Ebreo, XVI-wieczny sefardyjski intelektualista, definiuje tytułowe pojęcie w swoim dziele _Dialogi o miłości_ (_Dialoghi d’amore)_. Ten traktat filozoficzny z neoplatońskimi podtekstami, łączący wszystko, co wcześniejsi myśliciele napisali o tym szlachetnym uczuciu, był niezwykle popularny i stał się wzorem dla współczesnych mu pisarzy. Został przetłumaczony na język hiszpański m.in. przez Inkę Garcilaso de la Vega, a Miguel de Cervantes wspomina o nim w prologu do pierwszej części _Don Kichota_, sugerując, że opisana w nim (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19. Lateralizacja języka i gestów: metody badań, zależności oraz uwarunkowania anatomiczne.Grzegorz Króliczak & Szymon Biduła - 2012 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 6.
    U większości ludzi lewa półkula odgrywa decydującą rolę zarówno w kontroli zdolności językowych jak i wyuczonych gestów manualnych. U osób praworęcznych, lewostronne obszary kory mózgowej kontrolują ponadto działania dłoni i palców ręki dominującej, włączając w to ruchy sięgania w kierunku celu, chwytania przedmiotów i manipulowania nimi. Dlatego do niedawana nie było oczywiste, czy lateralizacja funkcji językowych jest ściślej związana z kontrolą preferowanej ręki, czy też z przetwarzaniem informacji wyższego rzędu niezbędnych w sprawnej komunikacji przy pomocy gestów, niezależnie od wykorzystywanego ramienia (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20. Mistyczna miłość platoniczna według Leonego Ebreo i Eliasa Canettiego.Jadwiga Clea Moreno-Szypowska - 2024 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 30 (4):140-150.
    Jehuda ben Isaak Abrabanel, znany jako Leone Ebreo, XVI-wieczny sefardyjski intelektualista, definiuje tytułowe pojęcie w swoim dziele _Dialogi o miłości_ (_Dialoghi d’amore)_. Ten traktat filozoficzny z neoplatońskimi podtekstami, łączący wszystko, co wcześniejsi myśliciele napisali o tym szlachetnym uczuciu, był niezwykle popularny i stał się wzorem dla współczesnych mu pisarzy. Został przetłumaczony na język hiszpański m.in. przez Inkę Garcilaso de la Vega, a Miguel de Cervantes wspomina o nim w prologu do pierwszej części _Don Kichota_, sugerując, że opisana w nim (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21.  12
    Poglądy moralne i etyczne Mrongowiusza – ucznia Kanta.Dariusz Pakalski - 2015 - Studia Z Historii Filozofii 6 (2):151-160.
    Referat stanowi próbę rekonstrukcji poglądów moralnych i etycznych Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, skrystalizowanych w okresie pobytu w Królewcu, gdzie był studentem tamtejszej Albertyny i uczniem Kanta. Ważnym składnikiem duchowej formacji młodego Mrongowiusza stał się religijny nurt pietyzmu, wywierający w ówczesnych czasach jeszcze znaczny wpływ na atmosferę życia umysłowego zarówno Królewca jak i Albertyny. Wpływ ten widoczny jest także w późniejszych głoszonych przez pastora Mrongowiusza kazaniach. Natomiast fakt dokonanego u schyłku życia przekładu na język polski i publikacji w Gdańsku notatek z (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  6
    al-Tanbīhāt wa-al-ḥaqīqah: maqālāt iḍāfīyah ḥawla al-falsafah wa-al-dīmūqrāṭīyah.Nāṣīf Naṣṣār - 2019 - Bayrūt: Markaz Dirāsāt al-Waḥdah al-ʻArabīyah.
  23.  7
    Religii︠a︡ i iskusstvo: materialy nauchnoĭ konferent︠s︡ii, sostoi︠a︡vsheĭsi︠a︡ v Gosudarstvennom institute iskusstvoznanii︠a︡, 19-21 mai︠a︡ 1997 goda.V. I︠U︡ Sili︠u︡nas & Ilʹi︠a︡ Ilʹin (eds.) - 1998 - Moskva: GITIS.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24.  9
    Bóg i antyrealizm.Krzysztof Czerniawski - 2014 - Roczniki Filozoficzne 62 (4):135-161.
    Można wyróżnić dwa rodzaje powiązań między antyrealizmem semantycznym a teizmem. Pierwsze z nich ma swoje źródło w antyrealistycznym twierdzeniu, że język rozumiemy dzięki naszej znajomości uzasadnień sądów lub zdań. W konsekwencji tego staje się czymś niemożliwym przekazanie wiedzy Boga wierzącemu, jeśli ten ostatni osobiście nie zna uzasadnienia odpowiedniego zdania. Ze szczególnie mocnym przedstawieniem tej doktryny mamy do czynienia na ostatnich stronach Logicznej podstawy metafizyki Michaela Dummetta. Można to rozumieć jako całkowite odrzucenie każdego rodzaju iluminacjonizmu, a także pewnych w jakiś (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25. Zastosowanie pojęcia narzędzia do analiz języka. Język jako narzędzie zradykalizowane.Jadwiga Wiertlewska-Bielarz - 2011 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 5.
    Pojęcie narzędzia językowego wydaje się być obecne w analizach języka. Jednak ani w koncepcji języka formalnego, czy aktów mowy, ani w pragmatyce pojęcie to właściwie nie występuje literalnie. W najlepszym wypadku stanowi pewien punkt odniesienia, jak w koncepcji gier językowych L. Wittgensteina. W tekście stawia się tezę, że analiza języka jako narzędzia nie jest możliwa, gdy narzędzie jest rozumiane zdroworozsądkowo, pozwala na to natomiast zmiana rozumienia narzędzia, a dokładniej jego radykalizacja. Radykalizacja ta polega na pominięciu zdroworozsądkowej intuicji, że narzędzie to (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26.  4
    Heidegger poza dobrem i złem.Adam Bastek - 1995 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 1:9-20.
    Aksjologia jest w filozofii Heideggera opozycją ontologii. Artykuł rozważa ten antagonizm, określa status wartości w fenomenologicznej redukcji do bycia i – za Heideggerem – demistyfikuje aksjologiczny język współczesności. Stanowi jednocześnie próbę wyodrębnienia porządku etycznego – i z tej persperktywy – traktuje o różnorako rozpoznawanym kryzysie teraźniejszości. Fenomenologia Heideggera jest odpowiedzią na dualizm podmiotowy, przedmiotowy, wyrażony w nowożytnym stosunku do myśli bytu. To “rozdwojenie bycia” jest dla filozofa największym zagrożeniem przyszłości. Antropocentryzm w czasie “światoobrazu” przybrał bowiem postać technicznej dominacji nad (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27. Przyczyna i Wyjaśnianie: Studium Z Filozofii i Metodologii Nauk.Paweł Kawalec - 2006 - Lublin: Wydawnictwo KUL.
    Przedmowa Problematyka związana z zależnościami przyczynowymi, ich modelowaniem i odkrywa¬niem, po długiej nieobecności w filozofii i metodologii nauk, budzi współcześnie duże zainteresowanie. Wiąże się to przede wszystkim z dynamicznym rozwojem, zwłaszcza od lat 1990., technik obli¬czeniowych. Wypracowane w tym czasie sieci bayesowskie uznaje się za matematyczny język przyczynowości. Pozwalają one na daleko idącą auto¬matyzację wnioskowań, co jest także zachętą do podjęcia prób algorytmiza¬cji odkrywania przyczyn. Na potrzeby badań naukowych, które pozwalają na przeprowadzenie eksperymentu z randomizacją, standardowe metody ustalania zależności (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   5 citations  
  28.  15
    Sīrat-i Shaik̲h̲ulʻālam raḥmatulláh ʻalaih mausūm bah Nūr-i nūrān: mukammal ḥayāt, jāmiʻ karāmāt, samājī k̲h̲idmāt aur kārnāme.Abū Naʻīmulláh - 2012 - Srīnagar: Shaik̲h̲ Muḥammad ʻUs̲mān ainḍ Sanz Tājirān-i Kutub.
    On the life of Nund-Rishi, Nund-Rishi, Muslim saint from Jammu and Kashmir and Kashmiri poet.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29.  9
    Chīstī-i hunar: majmūʻah-i maqālāt.Farrukh Fatḥīʹzādah Nāṣirī (ed.) - 2005 - Tihrān: Muʼassasah-i Taḥqīqāt va Tawsiʻah-ʼi ʻUlūm-i Insānī.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30.  10
    Maktab-i tafsīrī-i Ṣadr al-Mutaʼallahīn.ʻAlī Naṣīrī - 2007 - Tihrān: Bunyād-i Ḥikmat-i Islāmī-i Ṣadrā.
  31.  14
    Wierność prawdzie warunkiem bycia podmiotem moralnym.Porównanie koncepcji Tadeusza Stycznia i Alaina Badiou.Julia Rejewska - 2022 - Ruch Filozoficzny 78 (1):147-169.
    Współczesna etyka coraz rzadziej odwołuje się do kategorii prawdy – z tego powodu zainteresowanie budzić może każda propozycja etyczna, której twórca umieszcza kategorię prawdy w samym jej centrum. Na gruncie polskim taką etyką prawdy jest teoria Tadeusza Stycznia (1931-2010), w której prawda ma charakter normatywny. Do normatywnej mocy prawdy w etyce, choć rozumie on prawdę w zupełnie inny sposób, odwołuje się także francuski filozof Alain Badiou (ur. 1937). Zarówno w myśli Stycznia, jak i Badiou zagadnienie prawdy jest ściśle związane (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32.  16
    Maszyna do ćwierkania w pojemniku z nirwaną. Recenzja książki Mechanizmy predykcyjne i ich normatywność.Witold M. Wachowski - 2022 - Avant: Trends in Interdisciplinary Studies 13 (2).
    Artykuł ten jest recenzją książki Mechanizmy predykcyjne i ich normatywność, skoncentrowaną na trzech zakresach tej publikacji. Pierwszy zakres obejmuje kontekst wydawniczy, czyli kwestię zapotrzebowania na taką pracę, biorąc pod uwagę język publikacji, jej dostępność itd. Drugi zakres dotyczy akademickiego potencjału tej książki jako obszernego opracowania koncepcji przetwarzania predykcyjnego. Trzeci zakres natomiast wiąże się z główną ambicją Autora książki i jednocześnie najbardziej wymagającym wątkiem tej pracy, jako studium problemu normatywności w ujęciu koncepcji przetwarzania predykcyjnego i wyjaśniania (neo)mechanistycznego.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33. Anusūcita jāti samājamāṃ jaḷavāi rahelo Bauddha vāraso: śodhanibandha.Buddhapriya Nāgasena & Bhīkhābhāi Amīna - 2022 - Amadāvāda: Navabhārata Sāhitya Mandira.
    On dalits' social philosophy and tradition related to Buddhism.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34.  7
    al-ʻIqd al-farīd lil-Malik al-Saʻīd.Abū Sālim al-Naṣībī & Muḥammad ibn Ṭalḥah - 2013 - [Beirut]: Markaz Ibn al-Azraq li-Dirāsāt al-Turāth al-Siyāsī. Edited by Yūsuf ibn ʻUthmān ibn Muḥammad Ḥuzaym.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35. Genezis i metodologii︠a︡ neovitalizma.Tatʹi︠a︡na Dmitrievna Pikashova - 1978 - Kiev: Vishcha shkola.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36.  12
    Sekularyzacja religii w twórczości Rainera Marii Rilkego i Gianniego Vattima.Andrzej Kobyliński - 2018 - Studia Philosophiae Christianae 52 (3):27.
    Głównym celem artykułu jest analiza fenomenu sekularyzacji w pismach Rainera Marii Rilkego i Gianniego Vattima oraz prezentacja etyki miłosierdzia, zbudowanej na fundamencie religii w wersji słabej, pozbawionej wymiaru nadnaturalnego. Wielu naukowców przyznaje, że w ostatnich latach nastąpiło załamanie paradygmatu sekularyzacji. Okazało się, że nowoczesność i współczesna rewolucja technologiczna nie muszą koniecznie prowadzić do nieuchronnej śmierci religii. Coraz częściej mówi się dzisiaj o desekularyzacji i powrocie religii w zmienionej formie. Najgłębsze znaczenie sekularyzacji dotyczy nie tyle słabnącej obecności religii w domenie publicznej, (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37. Tārīkh-i falsafah-yi Yūnān.Naʻīm Aḥmad - 1972 - Edited by Chaudhry Abdul Qadir.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  38.  14
    Psikhologii︠a︡ na esteticheskoto prezhivi︠a︡vane.Bili︠a︡na Ĭordanova - 2016 - Blagoevgrad: Universitetsko izdatelstvo "Neofit Rilski,".
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39.  2
    La Pensée réaliste d'Ibn Khaldūn.Nāṣīf Naṣṣār - 1967 - Paris,: Presses universitaire de France.
  40.  38
    Myślenie bez języka — problem w ujęciu Thomasa Hobbesa i Olivera Sacksa.Katarzyna Doliwa - 2018 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 23 (2):61-84.
    Thomas Hobbes, który badaniu języka poświęcił wiele miejsca, zastanawiał się, czy możliwe jest myślenie — myślenie w ogóle i myślenie abstrakcyjne — bez języka? Hobbes zakładał, że ludzie pozbawieni języka mogą tworzyć własne, niedoskonałe, prywatne języki, pozwalające im na swoiście rozumiane rozumowanie. Na Hobbesowskie pytanie trzysta lat później odpowiada twierdząco wybitny neurolog i literat Oliver Sacks. Na podstawie danych, jakie przyniosła mu praca z osobami głuchymi, nieznającymi żadnego, nawet migowego, języka, dowodzi, że słowa i inne znaki umowne stają się niezbędne (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41.  8
    East and west: common spiritual values, scientific-cultural links.Aida Näsir qızı İmanquliyeva (ed.) - 2010 - Zeytinburnu, İstanbul: İnsan Publications.
  42.  30
    The self-organization of genomes.Ramon Ferrer-I.-Cancho & Núria Forns - 2010 - Complexity 15 (5):NA-NA.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   6 citations  
  43.  6
    Bhāratīya tattvajñānācā br̥had itihāsa.Gajānana Nārāyaṇa Jośī - 1994 - Puṇe: Marāṭhī Tattvajñāna-Mahākośa Maṇḍaḷa yāñce karitā Śubhadā-Sārasvata Prakāśana.
    Comprehensive work on ancient and modern Indic philosophy; with some reference to religious movements and reforms of Marathi and other Indian saints.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  44.  17
    Mikołaj Zebrzydowski (1553–1620) jako epistolograf.Agnieszka Pawłowska-Kubik - 2023 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 29 (1):129-158.
    Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie postaci Mikołaja Zebrzydowskiego jako epistolografa. Analizie poddano listy Zebrzydowskiego zarówno niepublikowane, znajdujące się w krajowych bibliotekach i archiwach, jak również wydane drukiem. Przebadana korespondencja pochodzi z lat 1581–1615. Omówiono problematykę poruszaną w listach (zarówno informacje przekazywane bezpośrednio, jak i te ukryte w „warstwie głębokiej” tekstu), relacje z adresatami listów, język oraz styl epistoł. Tematyka korespondencji prowadzonej przez Mikołaja Zebrzydowskiego jest ściśle powiązana z jego publiczną działalnością. Jak dotąd nie udało odnaleźć się listów wojewody, które (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  45.  5
    Kollektivnai︠a︡ pami︠a︡tʹ o sobytii︠a︡kh otechestvennoĭ istorii: sot︠s︡ialʹno-psikhologicheskiĭ podkhod.Tatʹi︠a︡na Petrovna Emelʹi︠a︡nova - 2019 - Moskva: Institut psikhologii RAN.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46. Śrīśaṅkaramaṇḍanamiśrayoḥ matasamīkṣā: anusandhānātmakamadhyayanam.Ṭi Nārāyaṇan Kuṭṭi - 1991 - Bāluśśrī, Keralam: Advaitaprakāśanakāryālayaḥ.
    Comparative study of the Advaita philosophy of Śaṅkarācārya and Maṇḍanamiśra, ancient philosophers.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  47. ʻIlm-i ʻimrānī kā falsafah =.Naʻīm Aḥmad - 2018 - Lāhaur: Idārah-yi S̲aqāfat-i Islāmiyah.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  48.  17
    Krystynie Krzemień-Ojak . In memoriam.Steffen Dietzsch - 2016 - Studia Z Historii Filozofii 7 (1):11-12.
    Krystyna Krzemień-Ojak była osobą niezwykle twórczą, wybitnie utalentowaną tłumaczką i mediatorką w sferze polsko-niemieckich kontaktów kulturowych. Swymi licznymi przekładami na język polski dzieł niemieckiego dziedzictwa kulturowego wniosła wielki wkład w proces przejścia obu kultur od stanu konfrontacji do stanu wzajemnego zrozumienia w obrębie wspólnoty europejskiej.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49. Teologiczne implikacje teorii przedmiotu w filozoficznym przełomie średniowiecza i nowożytności.Wojciech Starzyński - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
    Wczesny Descartes dokonuje radykalnego usunięcia z rozważań filozoficznych problemu poznania boskiego. Rekonstrukcja wielowiekowej tradycji średniowiecznej ukazała, że daleko idąca racjonalizacja opisu boskiego poznania prowadzi nieuchronnie do groźnej aporii dotyczącej statusu idei-przedmiotu w boskim intelekcie. Zwolennikiem uproszczenia na gruncie metafizyki był Duns Szkot, który dość zdecydowanie porzucił dziedziczony od Platona problem wzorów idei na rzecz wolnego, absolutnego i rozumnego przyczynowania o dominującym charakterze sprawczym. Zgodnie z dystynkcją wprowadzoną przez św. Tomasza, oprócz zagadnienia samych wzorów-rzeczy pojawia się oddzielny problem statusu ogólnych praw (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50.  6
    Akhlāqunā fī al-mīzān.Fāṭimah ʻUmar Naṣīf - 2001 - Jiddah: Dār al-Muḥammadī.
    Islamic ethics; Muslims; conduct of life.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
1 — 50 / 990